Odpowiedzialni za prewencję na szkoleniu w Częstochowie


Dobre praktyki prewencji, tworzenie programów ochrony małoletnich i zespołów ds. prewencji to główne zagadnienia spotkania dla osób odpowiedzialnych za prewencję, które odbywało się w dniach 23-24 maja br. w gmachu seminarium duchownego archidiecezji częstochowskiej.

Profil funkcji osoby odpowiedzialnej w diecezji lub zgromadzeniu zakonnym za prewencję – jej rolę, kompetencje i zakres obowiązków omówiła Ewa Kusz, wicedyrektorka Centrum Ochrony Dziecka. Uczestnicy dzielili się podczas pracy w grupach własnymi doświadczeniami w budowaniu w lokalnych wspólnotach bezpiecznych środowisk. Dobrymi praktykami prewencji i pracy w zespole podzielili się z kolei na forum przedstawiciele diecezji kaliskiej.

Uczestniczący w obradach biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy św. w pierwszym dniu spotkania. Wieczorem na Jasnej Górze pracujący na rzecz ochrony małoletnich zawierzyli Maryi swoją pracę i zaangażowanie, powierzając też w modlitwie osoby zranione. Rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego wygłosił ks. Bogumił Kempa z Kalisza.

Doświadczeniem Kościoła katolickiego w Irlandii, gdzie od 2006 r. działa Krajowa Rada Ochrony Dzieci (National Board for Safeguarding Children in the Catholic Church in Ireland) podzieliła się Teresa Devlin, dyrektor generalna tej instytucji, a także członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

W wykładzie wideo, którego wysłuchali uczestniczący w spotkaniu odpowiedzialnych za prewencję, zarysowała ona zasady tworzenia programów prewencyjnych i działania zespołów ds. prewencji.

Spotkanie było okazją do rozmów o czekających wyzwaniach i możliwych działaniach podejmowanych tak lokalnie, jak i na poziomie ogólnopolskim, przy wsparciu Centrum Ochrony Dziecka i Fundacji Świętego Józefa KEP. Ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, zaprezentował działania prewencyjne i ofertę grantową Fundacji Świętego Józefa na działania prewencyjne w środowiskach lokalnych.


2023-05-24

NAJNOWSZE WPISY