Pielgrzymka Nocna w intencji zranionych w Kościele


Na pokonanie 60 km trasy potrzebowali nieco ponad 14 godz. W piątek, 19 kwietnia przed godz. 21 wyruszyli z Piekar Śląskich, a sobotę, 20 kwietnia tuż przed godz. 11 dotarli do Częstochowy. W drodze towarzyszyła im modlitwa za osoby zranione w Kościele.

Tak w największym skrócie można scharakteryzować 19. Pielgrzymkę Nocną „Na Przekór” z Piekar Śląskich na Jasną Górę. W tym roku grupę tworzyło ponad 100 pątników. Szli w deszczu i momentami przy prawie zerowej temperaturze powietrza.

Oprócz wielu prywatnych intencji modlitewnych tegoroczni pątnicy pamiętali w sposób szczególny o osobach skrzywdzonych w Kościele nie tylko seksualnie, ale również w inny sposób, np. duchowo i moralnie. „Te osoby które zostały zranione to też jest Kościół, to nasi bracia i siostry. Pragniemy w ten sposób łączyć się z nimi, bo często są niezauważani i ich krzywda jest niedostrzegana bądź bagatelizowana na rzecz rzekomego dobra wizerunkowego czy instytucjonalnego” – wyjaśnia Michał Piec, pomysłodawca Pielgrzymki.

Nocne pielgrzymowanie na Jasną Górę rozpoczęło się w piątek, 19 kwietnia o godz. 19.00 w piekarskiej bazylice konferencją wygłoszoną przez ks. Karola Faja, duszpasterza osób pokrzywdzonych Archidiecezji Katowickiej. Do tegorocznej intencji modlitewnej kapłan nawiązał również podczas homilii. „Chcemy nieustannie coraz bardziej poznawać Jezusa. A pamiętajmy, że im bliżej jesteśmy Jezusa, tym bliżej jesteśmy siebie i tych wszystkich, którzy są skrzywdzeni” – mówił ks. Faj.

Na przestrzeni lat wielokrotniejednym z pątników Pielgrzymki Nocnej z Piekar Śląskich na Jasną Górę był abp Adrian Galbas. Pielgrzymował jeszcze w czasach swojej posługi jako przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Tym razem ze względu na inne podjęte wcześniej zobowiązania nie miał takiej możliwość, jednak skierował do pątników Słowo Pasterskie odczytane podczas Eucharystii. „Dziękuję, że podjęliście wysiłek tej drogi w tak ważnej dla Kościoła intencji. Musimy być po stronie osób skrzywdzonych. Bezwzględnie, stanowczo i zawsze. Oby to się stało oczywiste dla każdego z nas w Kościele” – pisał metropolita katowicki.

Ze względu na ciszę nocną większość drogi pątnicy pokonują zawsze w ciszy. Nie towarzyszą im gitary i radosne śpiewy. Wspólna modlitwa łączy ich jedynie na początku i na końcu drogi. Tym razem był to różaniec i rozważania kolejnych stacji Drogi Światła, które koncentrowały się wokół głównej intencji  tegorocznej Pielgrzymki. Ich autorką jest żona Michała, Dorota Piec.

W tym roku, podobnie jak poprzednio przygotowania do pielgrzymki rozpoczęły się od spotkań edukacyjno-formacyjnych w postaci tematycznych webinarów. Serie spotkań rozpoczął ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jego wystąpienie nosiło tytuł: „Ochrona małoletnich w Kościele przed wykorzystaniem seksualnym. Nasza wspólna odpowiedzialność”. Podczas spotkania został ukazany dramat wykorzystania seksualnego, a także można było poznać działania Kościoła w temacie prewencji. Prelegent zwrócił również uwagę na to, co każdy z nas może zrobić, by wspólnoty kościelne były bardziej bezpieczne.

Kolejnym zaproszonym gościem był o. Tomasz Franc, dominikanin, doświadczony psycholog i certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Podjął on temat: „Nadużycia duchowe we wspólnotach”. Wypowiedź zakonnika koncentrowała się m. in. wokół pozycji lidera, tworzenia relacji w grupach religijnych oraz potrzebie zdrowej pracy formacyjnej proponowanej uczestnikom tychże grup.

Podczas webinarium noszącego tytuł „Jak »problem« stał się wielkim oczyszczającym kryzysem współczesnego Kościoła” o.  Adam Żak, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, założyciel i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie przybliżył historię działań Kościoła w temacie problemu wykorzystania. Ukazał on kontekst całościowy działań zarówno w Kościele powszechnym, jak i w Kościele w Polsce na przestrzeni nie tylko ostatnich lat, ale i wieków.

Cykl webinariów zakończyło wystąpienie Jolanty Kobojek, pedagoga społecznego, realizującej projekt prewencji przygotowany przez Fundację Św. Józefa i Centrum Ochrony Dziecka. Autorka prezentacji „Wykorzystanie seksualne dzieci – oblicza dramatu” zwróciła uwagę na istotę definicji wykorzystania, wpływ tego typu działań na dalsze życie osoby skrzywdzonej oraz na aspekt prawny dotyczący popełnianych przestępstw na szkodę małoletnich.

Pielgrzymka „Na przekór” swoje początki ma w historii nastoletniego wówczas Michała Pieca, który w roku 2006 podjął decyzję o samotnym pielgrzymowaniu do Częstochowy. Dwa lata później dołączyli do niego koledzy ze wspólnoty Młodzieży Franciszkańskiej TAU. Początkowo trasę z Piekar do Częstochowy pokonywali nawet kilka razy w roku. W pewnym momencie zaprosili do wspólnej wędrówki zaprzyjaźnionych kapłanów, by ci pełnili posługę sakramentalną. Od samego początku wszystkie kwestie organizacji pielgrzymki, jak np. wyznaczanie trasy, występowanie o zgody na przemarsz przez konkretne gminy czy nadleśnictwa, współpraca z policją, zabezpieczenie medyczne, itp. spoczywają w pełni na osobach świeckich.

Uczestnicy Pielgrzymki Nocnej przez wiele lat modlili się w intencji Kościoła prześladowanego w różnych częściach świata. W zeszłym roku towarzyszyli osobom w kryzysach duchowych i psychicznych, zaś tym razem podjęli się modlitwy za osoby skrzywdzone w Kościele.


2024-04-22

NAJNOWSZE WPISY